חדלות פרעון

הגדרה: חדלות פירעון (פשיטת רגל) היא מצב כלכלי שבו חייב לא יכול לשלם את חובותיו בזמן חדלות פירעון היא גם מצב שבו סכום החובות של החייב, גבוה משווי הנכסים שלו (כספים או רכוש) חייב שנמצא או עלול להימצא במצב של חדלות פירעון, יכול להגיש בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון גם נושה יכול לבקש שייפתחו הליכי חדלות פירעון נגד חייב
בשנת 2019 יצא החוק החדש לאזרחים ובעלי עסקים שנקלעו לחובות. החוק שעושה צדק עם החייבים ופחות עם הממסד מצליח ליישם מטרה אחת עיקרית והיא השיקום כלכלי של החייבים ולבסוף אחרי זמן מוגבל קבוע מראש קבלת הפטר מהחובות ופתיחת דף חדש. 
חשוב להבין זו מהפכה בתחום והחוק נחשב לאחד ממהלכי החקיקה הגדולים והמורכבים בשנים האחרונות, במשך עשרות שנים החוק הקודם עשה צרות לחייבים וגרם להם להגיע לתהליך של שנים ארוכות בבתי משפט, לא עוד!
להלן הנקודות העיקריות בהליך:
  1. החל מיום 15.09.19 נכנס לתוקפו הליך חדלות פירעון שהחליף את הליכי פשיטת הרגל.
  1. הליך חדלות פירעון נועד לסייע למי שצבר חובות והוא מאפשר שיקום כלכלי שבסופו החייב מחזיר חלק מהחובות עד לקבלת הפטר שמשמעותו מחיקת יתרת החובות שלא הוחזרו במסגרת ההליך.
  1. ברוב המקרים, החייבים ישלמו במסגרת ההליך תשלום נמוך מהתשלום המשולם לתיק האיחוד בהוצאה לפועל.
  1. בשונה מתיק איחוד בהוצאה לפועל- התשלום החודשי במסגרת הליכי חדלות פירעון נקבע על פי היכולת הכלכלית האישית של החייב מבלי קשר לגובה החובות.
לפניכם תרשים זרימה וטבלה של איך ההליך מתבצע בפועל: